Hogyan válasszunk esős időjáráshoz ruházatot?

Az igazán minőségi eső ellen védő ruházatok,amelyek lehetnek vízhatlan/lélegző vagy vízlepergető tulajdonságúak, különleges membrános anyagokból készülnek. Az alábbi cikk segítségével kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb eső ellen védő ruházatot.

Az oldal tartalma:

   Hogyan válasszunk esőruházatot?

 

Alapvető ismeretek

Lássuk, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban:

Szárazon fog-e tartani?

Az újonnan vásárolt vízhatlan ruhák, valószínűleg be fogják váltani a hozzá fűzött reményeket. Az új termékek biztosan nem áznak át, de ahogy használódnak, kopnak, idővel előfordulhat, hogy némi nedvesség átszivárog az anyagukon keresztül. Tehát időről időre, ezeket az anyagokat is ápolni, tisztítani kell, hogy megőrizhessék vízhatlanságukat.

Mi is az a softshell?

A legtöbb ilyen anyag is a vízhatlan kategóriába tartozik. Ami azt jelenti, az anyag ellen áll a kisebb záporoknak, de nem a szakadó esőnek. Ez egy vastagabb anyag, ami rendelkezik hőtartó funkcióval is, szemben egy sima esőkabát vékony ridegségével.

Bele fogok izzadni?

Az eső ellen védő ruházatok vízhatlan és lélegző kategóriájában sorolt termékeinél a gyártók sok figyelmet szentelnek az anyagok lélegző tulajdonságinak. Az új, modern anyagok fejlett gyártástechnológiája nagy szerepet játszik abban, hogy kényelmes lesz-e ruházatunk erőteljes testmozgás esetén is. Továbbá az sok egyéb egyedi tényező is befolyásolja ezt pld: szellőző nyílások száma a terméken, személyes anyagcserénk, páratartalom, hőmérséklet, mit viselünk az eső védő ruházat alatt stb.

Ez a fajta ruházat bírja majd az erős igénybe vételt?

A ruházat külső anyaga általában nylon vagy poliészter, és persze ezek súlya, sűrűsége, és vastagsága is különböző lehet. Értelem szerűen a vastagabb anyagból készült termékek erősebbek, kopásállóbbak, de egyben nehezebbek is lesznek. A vékony anyagok mellé természetesen könnyű súly társul, de ezekből az anyagokból készült termékeket a könnyű, gyors és aktív felhasználói területre szánták. Ilyen terület pld a futás és a nordic walking.
A közepes súlyú anyagokat pedig hegymászáshoz, szélsőséges időjárású kirándulásokhoz, vagy trópusi területeken való túrázáshoz használják.

Hogyan nézek ki?

Az esővédő ruházatokat nem a legújabb városi divat szerint tervezik, de nem is annyira ódivatú, mint a régmúlt időkben. A tervezésnél az elsődleges szempontok a kicsi önsúly (ami egyben sportos megjelenést is eredményez), az egyszerű elcsomagolhatóság, és a zsebek helyének speciális kialakítása, melyeket nem takarják el a hátizsákok hevederjei vagy a mászó felszerelések. A városi használatra alkalmas modelleknél már lezserebb a szabásminta, több zsebbel rendelkeznek, és divatos elemeket is alkalmaznak, de ugye itt már kevésbé fontos a minél alacsonyabb önsúly.

Miért lehetséges olyan nagy eltérés az árak között?

A márkás esővédő ruházatoknál kiváló minőségű anyagokat használnak (általában vízhatlan-lélegző, réteges felületű), és azokat erős hegesztett varratokkal rögzítik egymáshoz, kiváló, funkcionális szabásmintát alkalmaznak, még a cipzár fejét védő, apró elemeire is odafigyelve. Az alacsonyabb árfekvésnél a ruházat varrásai kevésbé vannak megerősítve és az anyaga vízhatlan-lélegző bevonattal van ellátva, ami kevésbé légáteresztő, mint az előbb említett. Bár ezek a modellek is alkalmasak mérsékelt sporttevékenységekre, de nem várhatunk tőlük túl sokat az alapvető tulajdonságaik mellett.

Jó tanács:

Ha a bőség zavarában elbizonytalanodunk, hagyatkozzunk múltbéli tapasztalatainkra és fogalmazzuk meg, mi a legfontosabb szempont az új esővédő ruházatunk választásánál. Olyasvalamit keresünk, ami még jobban lélegző? Ami tartósabb? Könnyebb? Valami olyasmit, ami ugyan olyan, mint az előző? Ha tisztában vagyunk személyes szükségleteinkkel, könnyebben és célzottabban fogunk tudni majd választani.

 


Az eső védő ruházat típusai

Vízhatlan, Lélegező (WP/BR) ruházat

(WP/BR-Waterproof/Breathable jelentése vízálló/légáteresztő)
Ez a kategória nagyon elterjedt a mozgást kedvelők körében, mivel széles körű felhasználási területet ölel magába. A WP/BR anyagok ellenállnak az állandó csapadéknak, miközben lehetővé teszik az izzadság elpárolgását. Bár néha nem oly gyors ütemben, mint azt mi elvárnánk, hiszen páraáteresztő képességnek is vannak határai. Az ilyen típusú eső védő ruházatoknál a mai kor legkorszerűbb technológiája által gyártott anyagokat használják. Ahol esővédő külső bevonattal látják el a ruházatot, ott megadják az anyag maximális lélegező képességének értékét is. Az ilyen típusú anyagokat hardshell anyagnak is szoktuk nevezni.

 

A felhasználói kör alapján a legjobb minőségű, rétegelt felszereléseket azoknak ajánljuk, akik:

  • gyakran, egész évben vagy magas hegységi terepen túráznak
  • azoknak, akik változó időjárási viszonyok mellett, például kora tavasszal vagy késő ősszel mennek a szabadba
  • hegymászóknak
  • terepfutóknak
  • kerékpárosoknak
  • kenusoknak
  • kaland túrázóknak
  • extrém síelőknek, snowboardosoknak

 

A szerényebb árkategóriába tartozó felszereléseket azoknak ajánljuk (gyakran védő réteggel borított anyagok), akik:

  • nyári időszakban túráznak, vagy csak egy napos kirándulásokra mennek
  • utazóknak
  • madármegfigyelőknek
  • fitnesz gyaloglóknak
  • sport szurkolóknak (vagy ehhez hasonló aktivitást művelőknek)

A vízhatlan/lélegző technológiák dióhéjszerű összefoglalása
 RétegeltKülső bevonattal ellátott
Képzeljük el, mintha:
tapétát ragasztottunk volna fel a falra
festékréteget vittünk volna fel a falra
Alapanyag:
politetrafluoretilén, poliuretán vagy poliészter
a poliuretán különböző származékai
Népszerű márkák:
Gore-Tex; eVent; Sympa-Tex
Hyvent
Víztaszító képesség:
azonos
azonos
Lélegző képesség:
jobb
gyengébb
Tartósság:
jobb
gyengébb
Súly:
változó
változó
Ár:
drágább
olcsóbb

Vízálló/lélegző esővédő ruházatok

Ezeket a modelleket aktív, megterhelő sporttevékenységekhez tervezték, olyan időjárási körülményekhez, amikor hűvös, ködös időben az esőzés kismértékű, vagy a hóesés még nem ónos. Ezek a vízálló anyagok késleltetik a beázást, de nem tudják azt megakadályozni. Ebben a kategóriában az egyik legjobb választás a softshell anyag, mely sűrű szövésű, rugalmas, kopás álló tulajdonságokkal bír és mellette a lélegző tulajdonsága is kiváló. Szintén ebben a kategóriában léteznek még védő réteg nélküli anyagok, melynek felülete azonban tartós vízlepergető hatással bír (DWR rövidítéssel szerepelnek).

 

A felhasználói kör alapján ajánljuk azoknak, akik:

  • olyan túrázók, akik értékelik a ruházat lélegző képességét, de el tudják viselni a kismértékű nyirkosodást
  • hegymászóknak, akik értékelik az anyag rugalmasságát és még el tudják viselni a kismértékű nyirkosodást
  • olyan egy napos túrát tervezőknek, akik szitáló esővel találkozhatnak
  • síelőknek, havas tájakon túrázóknak
  • alpesi síelőknek, tavaszi időjárási feltételek mellett
  • kerékpározóknak
  • távgyaloglóknak/fitnesz gyaloglóknak

A vízálló/lélegzős anyag előnyei:

  • az anyag kitűnő lélegző képessége
  • időnként könnyebbek, mint a vízhatlan-lélegző (WP/BR) anyagok
  • általában kedvezőbb az árfekvésük a vízhatlan-lélegző (WP/BR) anyagoknál

Hátrányai:

  • lehet, hogy a ruházaton nincs kapucni, és a legtöbb modellen a varratok nincsenek megerősítve, lehegesztve
  • heves esőzéseknél az anyag megszívja magát

Kombinált (hybrid) esővédő ruházatok

Ezeket a modelleket a softshell anyag mellett vízhatlan-lélegző (WP/BR) réteggel látták el. Lélegző képességük nem különbözik a fentebb említett hardshell ruházatokétól. Előnyük, hogy anyaguk rugalmas a softshell textília miatt, ezért nagy előnyt jelentenek a mozgás szabadságának megtartásában.

Vízhatlan/nem lélegző esővédő ruházatok

Ezek anyagain (általában teljes felületükön védőréteggel bevontak) az eső nem tud behatolni az izzadság pedig nem tud elpárologni. Alkalmasak minimális testmozgás mellé vagy vihar vészhelyzet esetén. A lehetőleg nagyobb méretet válasszuk, mint a valós méretünk, hogy a termelődő plusz hőt le tudjuk adni. Például a horgász esőkabátok szabása bő és nem rendelkezik elasztikus derékkialakítással. Ezekbe a termékekbe gyakran belemelegszünk, mintha egy hőt leadó kéményben állnánk. Cserébe viszont soha nem ázik át.

A felhasználói kör alapján ajánljuk azoknak, akik:

  • madármegfigyelők, természetjárók
  • horgászok
  • szabadban dolgozóknak (mint például közlekedési rendőröknek)
  • sportszurkolóknak

 


Az esővédő ruházat kialakítása (rétegek)

A rétegek és a külső bevonatok önállóan viszonylagosan gyengék, és az anyag kopásának következtében apró lyukak keletkezhetnek azon. Az ilyen problémák kivédésére a kabátoknál réteges kialakítást alkalmaznak, melyek lehetnek 2 rétegűek, 3 rétegűek, sőt akár 2,5 rétegűek is. Az alábbiakban e három típust mutatjuk be.

2 rétegű: a legkedvezőbb árfekvésű

A legalapvetőbb tulajdonságú felszerelések estében beszélünk erről a kategóriáról. A ruházat membránja vagy bevonata az anyag belső oldalához van dolgozva és így alkotják az első réteget. A második réteg, ami általában egy hálós anyag, lazán hozzá van varrva a ruházat belső felületéhez. Néhányan úgy érezhetik ezért, hogy a kabát egy kissé bő szabású. A kétrétegű kabátok nehezebbek és kevésbé lélegzőek, mint más modellek, viszont több zsebet találhatunk rajtuk. Főleg egy napos kirándulásokhoz és városi tevékenységekhez ajánljuk.
2 rétegű: a legkedvezőbb árfekvésű

2.5 rétegű: a legkisebb súlyú

Ezeknél a modelleknél van egy külső könnyű felület (első réteg), majd egy poliuretán alapú vízhatlan-lélegző réteg vagy bevonat (második réteg), és egy nagyon vékony, belső védőréteg (ezért is nevezik csupán fél rétegnek). Ez a belső réteg hasonlít egy rácshálóhoz, ami vékony gyanta réteggel van bevonva, így az sima tapintású és kopásálló. Ezek a felszerelések közel fél kg-mal könnyebbek, így ultrakönnyű túrázóknak ajánljuk és azoknak, akiknek spórolnia kell a hátizsákjuk kapacitásával. Azok a túrázóknak, akiknek szeretik a lélegző softshell anyagokat, inkább egy 2,5 rétegű esőkabátot csomagolnak be maguknak, ha netalán felhőszakadás kísérné útjukat és szeretnék ezt szárazon megúszni. Ha a legfőbb szempont nem az anyag kopásállósága, akkor a 2,5 rétegű ruházatok kiváló minőséget biztosítanak, viszonylag megfizethető áron.
2.5 rétegű: a legkisebb súlyú

 3 rétegű: a legtartósabb

Ebbe a kategóriába tartozó kabátok alacsony súly mellett biztosítják a vízhatlan-lélegező tulajdonságokat. Ebben az esetben a külső rétegen nincs bevonat, csupán egymás utáni rétegek. Egy membrán réteg található a külső felület és a kabát bélése között. A tervezők a lehető legkisebb súly elérésére törekedtek, és olyan finomításokat végeztek, mint a lekerekített cipzár fejek. Ezen kategória modelljei atletikus, testhez simuló szabásúak és kabát külső felülete erősebb igénybevételnek is ellenáll. Ezért kiválóan alkalmas komoly túrázóknak vagy hegymászóknak. Ezeknél a modelleknél kiváló az anyag lélegző tulajdonsága, tartósak és relatíve könnyűek, bár mindezek a magasabb árban tükröződnek vissza.

3 rétegű: a legtartósabb

 


Az esővédő ruházat apró részletei

Az egészen apró dolgok nagy különbséget tehetnek az esővédő ruházatok között. Nézzünk erre néhány példát:

Varrat menti megerősítés, hegesztés:

A varratok mentén apró lyukak keletkeznek, amikor a varrógép tűjével összeöltik az anyagdarabokat. Minden vezető márka, mely vízhatlan-lélegző anyagokkal készít termékeket, garantálja a kiváló minőségű gyári hegesztett varratokat. Ez azt jelenti, hogy a tű által átütött apró lyukakat a belső oldal felöl, leragasztják (lehegesztik) egy vékony vízálló csíkkal. Néhány, a legapróbb részletekre is odafigyelő gyártó, olyan apró varratokkal dolgozik, mely révén pár grammal kisebb lesz a súlya a ruházatnak. Egyes síruhák esetében beszélhetünk úgynevezett „kritikus” varratokról, ami azt jelenti, hogy a költséghatékonyabb megoldás érdekében a ruházat oldal varrásai nem nyújtanak teljes védelmet a beázás ellen.

Súly:

A komolyabb igénybevételre tervezett esővédő ruházatok súlya akár fél kg-mal is több lehet. A kisebb számú és leegyszerűsített kiegészítőkel (zsebek, cipzárak, csuklópántok) azonban a gyártók faraghatnak a többletsúlyból. Az alacsony súly kontra kiegészítők kérdésében csak mi magunk dönthetünk, hogy számunkra mely tényező a fontosabb.

Kényelem:

Legyünk tudatában annak, hogy a technikai dzsekik (a technikai kifejezés általában magasabb árfekvésű, jobb tulajdonságokkal bíró termékeket jelent) sportos, funkcionálisan dizájnos megjelenésűek. Szabásmintájuk a sportos felépítésű testalkatokhoz kellőképpen hozzásimulnak, ezért az ettől eltérő alkatúak kissé szűkösnek érezhetik.

Kapucni:

Egyes modelleknél a kapucni kialakítása olyan nagy, hogy akár még egy sisak is aláférjen. Ezért ha nem használjuk funkciója szerint, érdemes összehúzni, nehogy egy szelesebb napon az arcunkba csapódjon. Városi viseletre keresünk esőkabátot? Válasszunk olyan modellt, melynek elrejthető a kapucnija. Egyre elterjedtebbek a merevített karimájú kapucnik, melyek megakadályozzák, hogy az eső az arcunkba csepegjen. Viszont számos softshell anyagú márkánál nem találkozhattunk majd kapucnival.

Szellőzés:

Az izzadság elpárolgását semmi sem gyorsítja jobban, mint a közvetlen szellőzés. A dzsekik legnagyobb változtatható szellőző felülete az elülső cipzár, amit a hozzáértő túrázók rendszeres le-és felhúzással működtetnek, hogy így biztosítsák a megfelelő testhőmérsékletet. Néhány cipzár kétirányú, ami azt jelenti, hogy alulról felfelé is kicipzárazhatjuk, amely nagyon kényelmes és praktikus megoldás. Egyes mell és kézi zsebek is funkcionálhatnak szellőzőként. Számos cipzár már vízálló változatban is elérhető, ami jól jön változó időjárási viszonyok között, bár ezeket kissé nehezebb felhúzni.

Hónalj cipzárak:

A minimális súlyra törekvő túrázók azt mondják, ez csak extra súlyfelesleg (és igazuk is van), de ezek a cipzárak kiváló szellőző tulajdonsággal bírnak. Ezeken a dzsekiken biztosan találhatunk csuklópántokat is, melyek meghúzásával és kiengedésével ugyancsak szabályozhatjuk a karoknál beáramló levegő mennyiségét.

Szabás:

A kabát ujjai külön elemként van hozzávarrva a kabáttesthez, így azok kicsit buggyosak is lehetnek. Ennek köszönhetően a karokat természetes módon tudjuk mozgatni, behajlítani, és amikor fejünk fölé emeljük kezeinket, nem csúszik föl a kabátunk, az alsó testünk pedig nem marad fedetlen. Nagyon hasznos, és nagyon okos megoldás.

Állvédő:

Egyes modelleknél a kabát mellcipzár felső része puha anyaggal van beborítva, így amikor becipzárazzuk azt, nem tudjuk felsérteni állunkat. Sőt, a pár napos, borostás arcbőrnek is mindenképpen kellemesebb érintkezést nyújtanak. Ezért nagyon hasznos kis kiegészítő.

Cipzárvédő:

A kabát mellcipzár részénél lehetnek olyan fékezők beépítve, melyek megakadályozzak, hogy a cipzár fogai kiugorjanak helyükről. Mindezek többletsúlyt jelentenek, de megkímélnek számos dühítő kellemetlenségtől.

Zsebek:

Kevesebb zseb található egy technikai modellen, mint egy városi használatra szántan. A technikai kabátokat tervezők gondosan odafigyelnek, hogy a hátizsákok hevederjei ne takarják a zsebek elhelyezkedését, és ne gátolják a hegymászókat a szabad mozgásukban. A belső hálós zsebek kiválóan alkalmasak a hegymászásnál használt apróbb dolgok tárolására, valamint vizes kulacsunk tartalma itt nem fog megfagyni. Az utazásra specializálódott kabátok esetén találkozhatunk belső, cipzáras zsebekkel, ahol személyes dokumentumainkat biztonságban tarthatjuk. Sokan szeretik még a zene lejátszó tárolására alkalmas zsebeket is(fejhallgató ponttal együtt).

Behúzó zsinórok, „porhó fogok”:

A kabát alsó szegélyénél és a derék tájékon található behúzó zsinórokkal saját alkatunkra állíthatjuk a kabátot, valamint megakadályozzuk a hűvös levegő beszivárgását. A derékra csatolható porhó fogó ugyanezt a funkciót szolgálja, csak a kabát belső oldalán találhatjuk. Ez a konstrukció, ahogy a neve is mutatja, megakadályozza a hó bejutását a kabát belsejébe.

Hang:

Egyes modellek suhogó hangot hallatnak a karok lendítésekor. A nylonból készült dzsekik egy kicsivel zajosabbak, mint a poliészter anyagúak, míg a softshell kabátok az előbb említett mindkét anyagtól sokkalta halkabbak.

Apró részletek:

Miért kerülnek egyes esőkabátok 100 000 Forintba vagy még ennél is többe? Általában a dzseki alapanyaga meghatározó, de számítanak természetesen egyéb tényezők is. A speciális, már-már művészi kidolgozások rendkívüli gondosságot igényelnek. Ezért egyes darabok, már szinte múzeumba való esztétikai élmények…


Bővebben a Softshell anyagokról

Egy softshell anyag akkor nagyon jó választás, ha olyan szabadtéri tevékenységet végzünk, amely komoly izommunkát igényel és fennáll a csapadékos időjárás lehetősége. A tapasztalt, sokat mozgó sportolók, jobban kedvelik az ilyen anyagokat, mint a hagyományos esővédő ruházatokat.

Két fajta softshell anyagot különböztethetünk meg (bár ez nem mindig könnyű egyszerűen elválasztani egymástól).

Hagyományos softshell:

Ezek az anyagok vízállóak, erős szövésűek, rugalmasak és légáteresztőek. Könnyen kezelhető, komfortos viseletet biztosít akár a hétköznapokban is.

Softshell anyag vízhatlan-lélegző membránnal kombinálva:

Rugalmasabbak, mint a sima vízhatlan-lélegző anyagok, de lélegző képességük is csekélyebb (vannak akik ezért a legjobb minőségű hardshell vízhatlan-lélegző anyagokhoz hasonlítják). Bár nehéz ezeket az anyagokat valóban softshellnek nevezni hiszen a plusz membránnak köszönhetően nőt ugyan az eső elleni védelem, de a softshell feltalálásának eredeti oka, hogy a viselője érezhesse az anyag megnövekedett lélegző képességét.

Softshell tippek

  • A softshell anyagok tulajdonságait és viselkedésüket ki kell tapasztalni. Mielőtt több napos túrára indulnánk el, ilyen anyagú ruházattal felszerelve, próbáljuk ki azt egy napos, rossz időben megejtett túra esetén. Mérjük fel a kabát vízálló képességét és győződjünk meg róla, valóban kényelmes-e viselni. Sokan a softshell kabátot használók közül visznek magukkal egy hardshell modellel is, a komoly esőzések, viharos szelek ellen vagy hidegben a kicsit melegebb testhőmérséklet elérése érdekében. Egyes softshell modelleken nincs kapucni. Ebben az esetben egy széles karimájú vízhatlan-lélegező (vagy csupán vízálló) sapka kiváló kiegészítője lehet a felszerelésünknek.
  • Ha az eső elered, ne hagyjuk a softshell kabátunkat elázni. A hardshell kabátot használjuk esővédőnek és a softshell dzsekit pedig csak szigetelésképpen. Gyenge zivatar során letesztelhetjük softshell kabátunk és saját tűrőképességünket. A hardshell-softshell kabát kombináció plusz súlyt eredményez ugyan, de így bebiztosíthatjuk magunkat a bőrig ázás ellen.
  • Ez a kategória folyamatos fejlesztés alatt áll. A legújabb technológia, egy membrán alapú softshell anyag a Schoellertől , melynek neve „change „ . Ennek az anyagnak a lélegező tulajdonsága a testhőmérsékletünkhöz viszonyul, mivel a membrán pórusai kitágulnak és összeszűkülnek. Ezt a sci-fibe illő, de működő képes elképzelést most számos tesztelési folyamatnak vetették alá.


A helyes döntés

Általánosságban:

  • Nem létezik tökéletes esővédő ruházat, de számos kitűnő modell közül választhatunk. A bőrünk lélegző képességét semmilyen anyagéhoz nem lehet hasonlítani, ezért a nagyon esős napokon, ha erősen izzadunk, belső oldalról is elázva érezhetjük magunkat esőkabátunkban.
  • Akkor tudunk jól dönteni, ha személyes igényeinket társítani tudjuk a ruházat kínálta lehetőségekkel. Ezért ne csak a márkát vagy a ruházat árát tartsuk szem előtt.
  • „A mindig legyünk felkészültek” mottót fejben tartva, a legtöbben többfajta funkciójú esőkabátot vásárolnak. De emlékezzünk, a minőségi termékekkel sosem járhatunk rosszul.
  • Számos női specifikus modell elérhető már. A boltok árukészlete a jelenlegi igények és szükségletek szerint alakul, és nem arra apellálnak mi volt két, öt vagy tíz évvel ezelőtt.

Mi van akkor, ha:

Ha az anyag lélegző, szellőző tulajdonsága a legfontosabb a számunkra?

  • A 3 rétegű kivitel kedvezőbb árfekvésű, de ez könnyedén visszaüthet a komfortérzetünkben.
  • A softshell (vízhatlan-lélegző membrán nélkül)—tapasztalt túrázóknak ajánlott. A softshell anyagok a legjobbak a lélegző tulajdonságukat tekintve, de ha ránk szakad az ég, könyörögni fogunk a vízhatlan-lélegző esőkabátunkért. Vannak minimumra törekvő túrázók, akik annyira szeretik a softshell ruházatukat, hogy csak azt használják esővédőként. De náluk is előfordulhat, hogy bedobnak hátizsákjukba egy könnyű hardshell esőkabátot, ha heves esőzésekre számítanak.
  • Nem létezik univerzális tesztelési folyamat a lélegző képesség hatékonyságára (manapság ötféle különböző technikát használnak erre). Vigyázzunk a gyártók reklámszövegeivel, mivel saját teszteljárásaik szerint gyakran kategorizálják saját termékeiket az első helyre.

Ha a vízhatlanság a legfontosabb?

  • Bármely ruházat, legyen az 2, 2,5 vagy 3 rétegű, vízálló tulajdonságát tekintve jó szolgálatot fog tenni. A mozgásfajta intenzitása az, ami végleges döntésünket befolyásolni fogja. Egyes modellek akár 10 000 mm vízoszlopnyomásig is vízállóak. Szeles időben egy normál eső körülbelül 5-600 milliméternyi vízoszlopnyomást gyakorol ruházatunkra.

Testünk melegen tartása a legfontosabb?

  • Ne számítsunk arra, hogy ezek a fajta esővédők jól fognak szigetelni, ugyanis nem erre tervezték őket. Még a softshell anyagú, komoly légáteresztő képességgel bíró modellek is csak a határesethez tartoznak.

A súly a legfontosabb tényező?

  • A 2,5 rétegű anyagból készült dzsekik vízhatlan-lélegző rétegekkel vagy bevonattal a legjobb választás ebben az esetben. Több-kevesebb eltéréssel ezeknek a modelleknek a súlya 22 dkg körül mozog.
  • Softshell (membrán nélküli) kabátok. Bár ezek nem ultrakönnyűek, de a tapasztalt túrázóknál ügyesen alkalmazható,- ha minimálisra csökkentik kényelmi szintjüket és az időjárási feltételek sem mostohák. Ez viszont nem követendő stratégia kezdő túrázóknál.

A tartósság a legfontosabb?

  • A vízhatlan-lélegző kategóriában a 3 rétegű ruházat a legalkalmasabb az erős igénybe vételű használatra (a Gore-Tex modelljei tűnhetnek ki ebben a kategóriában).
  • Minden softshell anyag, annak sűrű szövése miatt erősen ellenáll a súrlódásnak, dörzsölődésnek.

Az anyag rugalmassága a legfontosabb?

  • A softshell anyagnak a rugalmassága az egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága. Minden modell, ami 4 szintű rugalmasságot garantál, már rendkívül jól nyújtható.
  • Egyes hardshell felszerelések rugalmas elemekkel kiegészítve próbálja növelni a ruházat flexibilitását.

A ruházat ára a meghatározó?

  • A bevonattal ellátott/nem lélegző anyagú esővédő ruházatok szárazon fognak tartani bennünket, meglehetősen baráti ár mellett. Csak kerüljük az intenzív testmozgást. A softshell 2 és 2,5 rétegű vízhatlan-lélegző modellek közül is lehet találni kedvező ár érték arányút.

A megjelenés a legfontosabb?

  • A legsportosabb modellek a topkategóriás és a 3 rétegű vízhatlan-lélegző modellek, valamint a softshell dizájnos trendjeit követő modellek.

A sokoldalúság a legfontosabb?

  • Ha egy mindentudó darabot szeretnék birtokolni, a legjobb döntés egy 3 rétegű, vízhatlan-lélegző modell, nagyobb sűrűségű anyagból, mely ellenáll az erős igénybevételeknek is.


Tippek a ruházat használatához

Kint a terepen:

  • Bemelegedtünk? Mozgás közben jobb, ha kicsit hűvösebbnek érezzük testhőmérsékletünket, mintha leizzadnánk. Ha tehetjük, nyissuk ki a dzsekin található szellőző paneleket. Vegyük le egy réteg ruhát magunkról vagy lassítsunk a tempón.
  • Fázunk? Húzzuk fel a cipzárokat. Vegyünk fel egy plusz réteg ruhát. Együnk valamit. Ne cammogjunk, vegyünk fel gyorsabb tempót. Esetleg vegyünk fel sapkát!
  • 2,5 rétegű dzsekit viselünk? Készüljünk fel rá, kabátunk szellőző rendszerét aktívan kell majd használnunk. Cipzárazzuk ki vagy be dzsekinket, attól függően, milyen a testhőmérsékletünk.
  • Úgy érezzük a nedvesség összegyűlt kabátunk belsejében? Nyissuk ki az összes szellőző panelt, hacsak nem kockáztatjuk ezzel a beázást. Tartsunk pihenőt egy fedett helyen és vegyünk le magunkról a kabátot egy kis időre vagy cipzárazzuk ki teljesen.
  • Útitársunk jobban érzi magát? A ruházatunkat a saját igényeinknek megfelelően kell kialakítanunk. Van aki, hideg időben is kellemesen érzi magát lehúzott cipzárral. Soha ne érezzük magunkat kellemetlenül, ha szükségét érezzük a cipzár felhúzásának vagy a kapucni viselésének. Úgy állítsuk össze öltözetünket, hogy feleljen meg a környezeti feltételeknek és saját anyagcseréknek.
  • Koszosnak érezzük magunkat? Kerüljük az esőkabátunk külső felületének érintkezését a kezeinkkel vagy az arcunkkal. A piszok és a testünk felületén található zsírok csökkenthetik a vízhatlan-lélegző tulajdonságát ruházatunknak.
  • Meleg, párás és esős az idő? „Ilyenkor senki sem visel szívesen esőkabátot, nyilatkozza egyik szakértőnk. Épp annyira le fogunk izzadni, mintha nem viseltünk volna esőkabátot és eláztunk volna. Ebben az esetben az egyetlen megoldásnak az esernyő tűnhet.”

Még otthon:

  • Győződjünk meg arról, esővédő ruházatunk teljesen száraz.
  • Ha van otthon ruhaimpregnáló vagy tisztító termékünk olvassuk át annak használati útmutatóját, és ha szükséges mossuk ki felszerelésünket az utasítás szerint. Ne késlekedjünk ruházatunk tisztításával, ugyanis ezzel saját kényelmünkhöz járulunk hozzá.