Fiskars márkaleírás

Fiskars márkaleírás

 

Nomád Sport outdoor webáruház Fiskars termékek a Nomád Sportban Nomád Sport outdoor webáruház Fiskars weboldal

 


Fiskars általános ismertető


A Fiskars nemzetközi vállalat gyökerei az 1649-ben, Finnországban alapított Fiskars Works vállalatig nyúlnak vissza. A Fiskars Corporation a Fiskars Brands és az Inha Works leányvállalatokat, valamint a Real Estate Group ingatlankezelő csoportot foglalja magába. A Wärtsilä Corporation társult vállalatként a Fiskars Corporation fontos részét képezi. A Fiskars világszerte mintegy 3000 embert alkalmaz.


Fiskars történelem 1649-től napjainkig


A tizenhetedik században jó néhány vasművet alapítottak Finnországban. A Pohja régióban található hatalmas kiterjedésű erdőségek, valamint a korlátlan vízenergia és a jól kihasználható vízi utak a finn vasipar ideális központjává tették ezt a területet. Antskogban 1630 körül, Billnäsban pedig ezt követően, 1641-ben alapítottak vasművet. A Fiskars 1649-ben indult útjára, és napjainkban a nyugati világ egyik legrégebbi vállalatának számít.

Amikor megalapították a vasművet Fiskarsban, Finnország svéd fennhatóság alatt állt. A tizenhetedik században Svédország volt Európa egyik legnagyobb vastermelője. 1649-ben Peter Thorwöste engedélyt kapott kohó és lengő kalapács felállítására Fiskarsban, valamint megkapta a jogot öntöttvas és kovácsoltvas termékek gyártására. A Fiskarsban használt vasércet főként a Stockholm külső szigetcsoportjában lévő Utö bányából hozták és a vasműben gyártott rúdvas legnagyobb részét Svédországba szállították, hogy értékesítsék a vaspiacon Stockholm óvárosában. Fiskarsban a vasból szögeket, menetszálat, késeket, kapákat, vaskerekeket és egyéb eszközöket készítettek.

Tizennyolcadik század - A vasműtől a rézműig


A Nagy északi háború (1700-1721) után a vasmű 1731-ben egy kereskedő, John Montgomerie tulajdonába került, aki további szakképzett munkásokat hívott külföldről, hogy a vasműben dolgozzanak. Montgomerie után a Fiskars John Jennings és Robert Finlay birtokába került. Az előbbi gyorsan megszabadult tulajdonától, de Finlay megtartotta a saját részét, és elindította a rézérc feldolgozását is. 1783-ban a Björkman család vette át a vasművet és a gyártás a közeli Orijärvi rézbányából kitermelt rézérc feldolgozására koncentrálódott. A tizenkilencedik századra csak csekély mennyiségű kitermelhető réz maradt Orijärvi bányájában, így a kohót 1802-ben bezárták. Azóta a Fiskars faluban nincs alapvető vasgyártás.

1822 - Fiskarsban megkezdődik a Julin család korszaka


1822-ben Johan Jacob Julin (később: von Julin), turkui gyógyszerész vásárolta meg a Fiskarsban létesített vasművet és magát a falut. Az ő idejében a vasmű aktív fejlesztésen ment keresztül és a vasfeldolgozásra koncentrálódott. Amikor 1832-ben megalapították Fiskarsban Finnország első evőeszközgyárát, a gyártott termékek listájára a kések mellé felkerültek a villák és az ollók. 1837-ben Finnországban ismét Fiskars lett az első valamiben, ugyanis ekkor alapították a faluban a gépgyártó üzemet. Az 1830-as években ebben az üzemben gyártották Finnország első gőzgépét. Ebből az időszakból származik az a Fiskars hagyomány, amely a reform és újítás megvalósításához kapcsolódik.
Amíg Julin volt a vasmű tulajdonosa, több szociális reform került megvalósításra, melyek során a falu saját iskolát és kórházat kapott. A faluban alkalmazott gazdálkodási technikák nagymértékben fejlődtek. A Fiskars jelentősen befolyásolta a finn mezőgazdaság fejlődését, és akkoriban a Fiskars ekegyártó üzeme több mint egymillió ekét gyártott. Julin vezetése alatt a Fiskars gazdálkodási és háztartási újításairól vált ismertté, és a Fiskars név a kiváló minőség szinonimája lett.

Az új Fiskars evőeszközgyár kihasználta a Svédországban és Angliában megszerzett gyakorlati tudás előnyeit. A gyárban többek között asztali kések, villák és ollók készültek. Az evőeszközgyárban végzett munkához mesterségbeli tudás és művészi érzék kellett, a kovácsok pedig féltve őrizték az általuk alkalmazott szakmai eljárásokat. A tizenkilencedik században hosszúak voltak a munkanapok a kovácsműhelyben: reggel 5:30-tól egészen este 7:15-ig folyt a munka. Nyolc-tíz éves korukban kerültek a gyárba a fiúk inasnak, és a tanulóidő mintegy nyolc évig tartott. Julin 1826-ban iskolát épített Fiskarsban, és 1833-ban ott nyitotta meg kapuit az úgynevezett Bell-Lancaster iskola. Haladó szellemiségű oktatási módszert alkalmaztak, melyben a tanulmányok legmagasabb fokán álló diákok részt vettek diáktársaik tanításában. Az iskola a hét minden napján nyitva volt, így valóban minden gyereknek, beleértve azokat is, akiknek dolgozniuk kellett, esélye volt arra, hogy oktatásban részesüljön.

1883 - a Fiskars korlátolt felelősségű társaság lesz


J. J. Julin halálát követően a vasművet gondnoki vezetőség irányította. Emil Lindsay von Julin apránként magához ragadta a vezetést, és megalakult a Fiskars korlátolt felelősségű társaság.

1918 - a Fiskars növekszik és fejlődik


A vasmű termelékenységét jobb acélfeldolgozási módok kifejlesztésével, valamint az Åminneforsban lévő hengermű felújításával növelték. A termékskálát kibővítették és a Fiskars megalapította Finnország első fémrugógyárát. A vállalat az Ähtäriban található Inha Works, valamint a Billnäs Bruks Ab és az Oy Ferraria Ab vállalatokat is megvásárolta.

1929 - a nagy tőzsdekrach és a recesszió


A finn gazdaság megszenvedte az 1929-es nagy tőzsdekrachot és ez lelassította a bővítéseket a Fiskarsnál. A krach hatásai Finnországban egészen az 1930-as évek közepéig érezhetők voltak. A Fiskars vezetősége csupán a második világháború végén valósította meg azon terveit, amelyek a vállalati struktúra reformálását célozták a tömeggyártás feltételeinek megteremtése érdekében.

1967 - a Fiskars elkészíti a világ első műanyag nyelű ollóját


A narancssárga nyelű ollók a Fiskars legismertebb termékei között foglalnak helyet. De hogyan döntötték el, hogy az ollók nyele narancssárga legyen?1967-ben, amikor az első alapmodellek gyártását készítették elő a tervező azt akarta, hogy az ollók fekete, piros vagy zöld színűek legyenek. Amikor megkezdődött a prototípus gyártása, a gépkezelő úgy döntött, hogy felhasználja a gépben maradt narancssárga festéket. Ez azt eredményezte, hogy a prototípusok négy különböző színben készültek el, melyek közül a narancssárga és a fekete volt a legnépszerűbb. Választani kellett. Belső szavazást tartottak a Fiskarsnál és az eredmények alapján megszülettek a Fiskars narancssárga nyelű ollói.

1977 - megalapítják a Fiskars ollógyárat az USA-ban


A Fiskars terjeszkedése egy ollógyár megalapításával kezdődött az Egyesült Államokban. A világ legerősebb gazdaságában történő gyáralapításnál az USA valóban sikeres választásnak bizonyult. Nemzetközi kereskedelmi bázist, növekedő piacot, valamint értékes kereskedelmi és szakmai tapasztalatot biztosított.

1999 - a Fiskars 350. születésnapját ünnepli


Természetesen a vasmű 350. születésnapját többféleképpen is megünnepelték a vállalat szülőhelyén, Fiskars faluban 1999 tavaszán és nyarán. A Fiskars Today (Fiskars napjainkban) nevet viselő kiállítás, amelyet több mint 60 000 látogató nézett végig, bemutatta a vállalat egész világra kiterjedő tevékenységeit és termékeit. Ezenkívül különféle koncertek és egyéb események vonzották a vállalat alkalmazottait, ügyfeleit és egyéb érdeklődő csoportokat a Fiskars faluba az ünnepségekre.

Fiskars napjainkban


Ma a Fiskars leginkább fogyasztói termékeiről, például az ollókról és a kerti szerszámokról híres. Ez a vállalat legnagyobb, a Fiskars Brands leányvállalat által irányított ipari tevékenysége, amely négy részlegre oszlik: Craft (kézműves eszközök), Garden (kerti szerszámok), Houseware (háztartási eszközök) és Outdoor Recreation (kültéri szabadidős tevékenységhez használatos eszközök). A hajóépítéshez kapcsolódó Fiskars hagyományt az Inha Works folytatja és fejleszti tovább; Buster alumínium horgász- és szabadidős csónakokat, valamint csuklópántokat és sínrögzítéseket gyárt az északi piacra. A Real Estate Group (a vállalat ingatlankezelő csoportja) közel 15 000 hektár kiterjedésű ingatlant és tulajdont kezel, melynek többsége Finnország délnyugati részén található. A Wärtsilä Corporation egy társult vállalat.
2007-ben a Fiskars narancssárga nyelű ollói 40. születésnapjukat, míg a Buster csónak 30. születésnapját ünnepelte. Az ikonikus ollók alakja és formája, melyeket Olof Bäckström tervezett 1967-ben, a klasszikus szabóollókéra hasonlít. A bevezetésük idejében új és felhasználóbarát ergonómiát hoztak magukkal a piacra. A narancssárga színű nyél gyakorlatilag a véletlen köszönhető. Mindazonáltal a Fiskars Orange® hivatalos védjegyként került bejegyzésre 2004-ben Finnországban, majd 2007 januárjában az USA-ban. A szabóollók 40. születésnapi verzióját 2007 folyamán vezette be a piacra a Fiskars vállalat, ezzel ünnepelve a klasszikussá vált terméket.